Alergia na prach a roztoče

SK CZ

„Doporučená protialergická opatření: pozornost zaměřte především na hlavní zdroj roztočů v bytě - ložnici a lůžko.“

Alergia na prach a roztoče - odporúčané opatrenia

 

Prach a roztoče v byte

Zďaleka najčastejšou príčinou alergie v minulosti všeobecne nazývanej „alergia na bytový prach“ sú roztoče bytového prachu. Roztočové alergény, obsiahnuté v výlučkoch roztočov, predovšetkým v ich fekáliách, sa šíria najmä vzduchom, a alergikom najviac vadí ich prístup do organizmu vdychovaním. Medzi ostatnými bytovými alergénmi sú ich rozmery skôr väčšie, a spájajú sa s „väčšími“ čiastočkami domáceho prachu (viac než desať tisícin milimetra). Ide preto o relatívne ťažšiu zložku prachu s väčšou tendenciou usadzovať sa na zem, na rozdiel od napríklad mačacích alebo psích alergénov, ktoré zostávajú po rozvírení v ovzduší dlhodobo, viac dní. Ťažkosti roztočového pôvodu preto často vznikajú večer po uľahnutí do postele, počas noci až do rána, pri poskakovaní detí v posteliach, na pohovkách a kobercoch, pri luxovaní, veľkom upratovaní a podobne.

 

Souhrn nejdůležitějších opatření v případě alergie na prach a roztoče

Odporúčané úpravy domáceho prostredia pre osoby zasiahnuté alebo ohrozené roztočovou alergiou sa rozdeľujú na tri skupiny podľa stupňa dôležitosti. V prvej skupine sú nevyhnutné opatrenia, v druhej opatrenia vhodné a doplňujúce. Posledná skupina obsahuje opatrenia náhradné a pomocné.

 

I. skupina - nevyhnutné protiroztočové opatrenia

Pozornosť zamerajte v prvom rade na hlavný zdroj roztočov bytového prachu v byte - spálňu a lôžko.

 • Uzavrite matrace, prikrývky a vankúše do špeciálnych obliečok, ktoré sú nepriepustné pre roztoče i roztočové alergény a priepustné pre pot a vodné pary.
 • Ochranné povlaky matracov nie je možné účinne nahradiť žiadnym iným opatrením.
 • Vankúše a prikrývky možno namiesto špeciálnych obliečok ošetrovať pravidelným praním. Aby bol tento náhradný postup skutočne účinný, je potrebné prať prikrývky a vankúše každý týždeň, a to najmenej pri 60 °C. Suché čistenie môže síce roztoče zabiť, ich alergény však neodstraňuje.
 • Nevyhnutné je aj pravidelné a časté pranie všetkej posteľnej bielizne.
 • Zo spálne v maximálne možnej miere odstráňte koberce a bytové textílie.
 • Odstráňte aj vypchaté hračky s textilnými povrchmi a ďalšie náročne omývateľné a čalúnené predmety, pokiaľ nejde o špeciálne výrobky pre alergikov. Ak takéto hračky v spálni zostávajú, majú sa tiež často prať, a to rovnako ako lôžkoviny pri 60 °C.
 • Funkčné a účinné obliečky nepriepustné pre roztočové alergény musia byť zhotovené zo špeciálnych textílií, vyrobených len na tento účel. Kvalitu a účinnosť takých obliečok odporúčame overiť, najlepšie u informovaného alergológa.
 • V spálni udržujte optimálnu relatívnu vlhkosť vzduchu, t.j. približne 50 %.
 

II. skupina - vhodné a doplňujúce protiroztočové opatrenia

Ich uskutočnenie je bez realizácie predchádzajúcich opatrení nedostatočne účinné. Táto skupina sa týka celého bytu.

 • Odporúčame jednoduché zariadenie miestností, umožňujúce bezproblémové upratovanie a odstraňovanie prachu.
 • V miestnostiach znižujte relatívnu vlhkosť vzduchu, najlepšie na hodnotu približne 50 %.
 • Koberce je vhodnejšie odstrániť, než sa akýmkoľvek spôsobom snažiť zbavovať roztočov v nich. Najvhodnejšie podlahové krytiny sú také, ktoré sa dajú stierať navlhko.
 • Ostatný bytový textil, predovšetkým závesy a pokrývky, sa odporúča čo najviac obmedziť a pravidelne prať pri 60 °C.
 • Nábytok je vhodnejšie voliť nečalúnený a nepotiahnutý látkou.
 • Odevy a iné predmety zadržiavajúce prach uzatvárajte v skriniach.
 • Pri upratovaní najskôr zotrite prach v celej miestnosti navlhko, vhodné sú špeciálne utierky.
 • Ak je to možné, spálňu zo suterénu presťahujte do vyššieho poschodia.
 • Deti by sa nemali hrať v posteliach a na pohovkách, skákať tam a viesť vankúšové boje.
 

III. skupina - náhradné a pomocné protiroztočové opatrenia

Odporúča sa v prípade ponechania koberca, čalúneného nábytku a textilných predmetov. Ani tá najdokonalejšia údržba kobercov a čalúneného nábytku nemôže zaistiť odporúčané zníženie množstva alergénov v miestnostiach. Ak si ich napriek tomu ponecháte, odporúčame:

 • Často luxujte koberce a čalúnený nábytok vysávačom vybaveným zdvojenými stenami vrecúšok a HEPA filtrom. Pritom používajte masku proti vdychovaniu zvírených alergénov.
 • Ošetrujte koberce a čalúnený nábytok akaricidmi (prípravky na ničenie roztočov) podľa návodu výrobcu. Ešte účinnejšie pri hubení roztočov môže byť ich niekoľkohodinové vystavovanie mrazu alebo slnečnému svitu s následným dôkladným vyklepaním.
 • Ak má byť v byte čalúnený nábytok, mal by mať kožený alebo inak nepriepustný povrch.
 • Bytové textílie by mali byť z ľahkého materiálu, ktorý znáša časté pranie pri teplote najmenej 60 °C.
 • Hračky s textilným povrchom je nutné pravidelne prať v horúcej vode. Inou možnosťou je ich vymrazenie počas 24 hodín s nasledujúcim vypratím z dôvodu odstránenia alergénov.
 • Nevhodné je povaľovanie sa na čalúnenom nábytku, kobercoch alebo pod posteľami.
 

Nebojte sa opýtať, radi Vám poradíme

Vieme, že realizácia vyššie uvedených protiroztočových opatrení nemusí byť vždy jednoduchá. Ak budete mať pri ich vykonávaní akékoľvek otázky či nejasnosti, obráťte sa na nás, ochotne Vám poradíme s najvhodnejším postupom protiroztočovej ochrany, zariadením miestností obývaných alergikmi, výberom vhodných produktov a pod., a v prípade potreby sprostredkujeme zodpovedanie Vašich otázok špecializovanými lekármi - alergológmi.

Kam pokračovať ďalej?

Roztočové alergény sa vyskytujú vo všetkých domácnostiach, i v tých najčistejších. Existuje však niekoľko pomerne jednoduchých opatrení, ktoré môžu ich množstvo v byte významne znížiť a úspešne tak pôsobiť proti roztočovej alergii. Možnosť účinnej ochrany pred roztočmi sa zakladá na skutočnosti, že ich alergény sa hromadia predovšetkým vo vnútri matracov, vankúšov a prikrývok, v čalúnení a textíliách. Vedecké štúdie dokazujú, že ak sa tieto miesta ošetrujú stanoveným spôsobom, možno znížiť vystavovanie osôb alergénom o 90 – 99 %, čo má samozrejme priaznivý vplyv na zdravie alergika.

Účinné opatrenia proti roztočom a ich alergénom sú základným odporúčaným spôsobom liečby i prevencie uvedených onemocnení a odporúčajú sa aj v prípade bezpríznakového obdobia roztočovej alergie.

Tieto opatrenia boli vypracované v súlade s medzinárodne uznávanými postupmi. Vyplývajú okrem iného aj zo spoločného textu odborníkov z 22 vyspelých krajín, ktorý bol vydaný pod patronátom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a je základným materiálom Globálnej iniciatívy pre astmu (GINA). V Českej republike sa k tomuto istému programu hlási národná inštitúcia Česká iniciatíva pre astmu (ČIPA).