Roztoče a alergia

SK CZ

„Doporučená protialergická opatření: pozornost zaměřte především na hlavní zdroj roztočů v bytě - ložnici a lůžko.“

Roztoče a alergia

 

Ktoré roztoče sú pre alergikov najškodlivejšie

Roztoče (lat. Acari) sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie všeobecným zdravotným problémom. U nás sú pre alergikov najškodlivejšie bytové druhy roztočov Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

 

Roztoče bytového prachu

Roztoč bytového prachuRoztoče sú okom neviditeľné členovce príbuzné pavúkom a kliešťom. Pre alergikov predstavujú najväčšie nebezpečenstvo roztoče obsiahnuté v domácom prostredí, nazývané roztoče bytového prachu, ktoré sú najčastejšou príčinou alergie všeobecne nazývanej „alergia na bytový prach“. Dospelý roztoč dorastá veľkosti cca 420 µm na dĺžku a 250 až 320 µm na šírku. Priemerná dĺžka života samčieho jedinca predstavuje 20 až 30 dní, samica žije až 10 týždňov, počas ktorých nakladie 60 až 100 vajíčok.

 

Čo potrebujú roztoče pre svoj život, kde sa im darí a čo ich ničí

Roztoče sa živia predovšetkým drobnými odpadnutými čiastočkami povrchu kože. Ich potrava pochádza aj z mikrosveta, ktorý z týchto zvyškov žije (plesne, kvasinky, baktérie). Najlepšie podmienky pre rast roztočov poskytuje prostredie s teplotou 22 – 26 °C a vlhkejším vzduchom. Pre roztoče je najpriaznivejšia relatívna vlhkosť vzduchu v rozmedzí 70 – 80%, na rast im dobre postačuje ešte i vlhkosť nad 60%. Pri relatívnej vlhkosti 50% väčšina najvýznamnejších roztočov prežíva, vlhkosť pod 50% je pre ne až na výnimky vysoko nepriaznivá. Dobre sa im darí v tme. Slnečný svit ich hubí, rovnako ako vysoká či nízka teplota a sucho. Spoľahlivo ich zabíja mráz i teploty nad 55 °C. Z vyššie uvedených skutočností je viac než zrejmé, že pohodlné lôžko vďaka svojej špeciálnej mikroklíme predstavuje takmer ideálny inkubátor roztočov. Tieto domáce „roztočové farmy“ sú navyše zasadené do roztočom vyhovujúcej makroklímy strednej Európy.

 

Prejavy alergie spôsobujú roztočové alergény

Roztoče bytového prachu spôsobujú nemoci svojimi alergénmi, ktoré sú najviac obsiahnuté v ich výlučkoch, predovšetkým vo fekáliách. Roztočové alergény sa šíria e ponejvíce šíří vzduchem a našemu organismu vadí jejich vdechování. Roztočové alergeny sa spájajú s relatívne „väčšími“ čiastočkami domáceho prachu (viac než 10 µm, tj. desať tisícin milimetra). Na rozdiel od alergénov napríklad mačiek a psov, ktoré zostávajú po rozvírení v ovzduší aj niekoľko dní, predstavujú takto viazané roztočové alergény ťažšiu zložku prachu s vyššou tendenciou usadzovania.. Ťažkosti roztočového pôvodu často vznikajú večer po uľahnutí do postele, počas noci až do rána, pri poskakovaní detí v posteliach, na pohovkách a kobercoch, pri luxovaní, veľkom upratovaní a podobne.

 

Kde sa roztoče bytového prachu vyskytujú najviac

V bežnom byte sa najviac roztočov a ich alergénov vyskytuje v spálni. Pochádzajú predovšetkým z lôžka – zistilo sa, že najväčšie množstvo roztočov obsahujú matrace, veľmi vysoký počet roztočov obýva aj vankúše, periny a deky. Iba v jednom grame prachu z matraca bežného lôžka sa skrýva až 15 tisíc roztočov. Lôžko neošetrené špeciálnymi bariérovými obliečkami s nami teda každú noc zdieľajú státisíce až niekoľko miliónov týchto nevítaných návštevníkov. Je zaujímavé, že príliš nezáleží na tom, z akého materiálu sú matrace, vankúše či pokrývky vyrobené. Roztočom sa napríklad výborne darí aj vo výplniach z dutých vlákien, ktoré samotné nepredstavujú oproti periu výhodu. Tá spočíva predovšetkým v možnosti prania.

Mnoho roztočov sa nachádza aj v plyšových hračkách a podobných predmetoch, najmä ak sú umiestnené na lôžku. Z lôžka sa roztočové alergény a čiastočne aj roztoče dostávajú do prachu v spálni a odtiaľ sa môžu šíriť aj do ostatných miestností. Priemerne 80 % roztočových alergénov v byte pochádza z postelí.

Roztoče sa vyskytujú aj v kobercoch, kreslách, pohovkách a čalúnenom nábytku s látkovými poťahmi, závesoch a ďalších bytových textíliách. Objavujú sa teda vo väčšine miestností v byte, i keď v menšom počte než v spálni. Ostatné miestnosti sú skôr rezervoárom roztočov, avšak lôžko predstavuje ich hlavný zdroj, čiže akúsi „roztočovú liaheň“. Koberec slúži ako „zásobáreň“, z ktorej sa roztoče po vyčistení lôžka, napr. vypraním, prenášajú späť do matracov a prikrývok.

 

Prečo majú roztoče v lôžku ideálne podmienky pre svoj vývoj

  • Majú tu veľké množstvo potravy. V posteli im pravidelne nechávame dostatok výživy v podobe šupiniek našej kože.
  • Lôžko roztočom každú noc vyhrievame vlastným telom.
  • Dýchaním a potením nášho tela dochádza v lôžku ku zvyšovaniu vlhkosti.
  • Ďalšou "výhodou" matracov, perín a vankúšov pre ničím nerušený život roztočov je minimálna prítomnosť slnečného svetla. 
  • Zvnútra matracov, pokrývok a vankúšov navyše roztoče nie je možné vyluxovať, problematická je aj aplikácia chemických prípravkov na hubenie roztočov, rovnako ako pravidelné ničenie roztočov praním pri vysokej teplote, popr. vymrazovanie.
  • Špecifická mikroklíma našich lôžok, ktorá sa podstatne líši od okolia, ponúka preto roztočom ideálne podmienky pre všetky fázy ich vývoja a množenia.
 

Čím znížiť množstvo roztočov v byte v prípade alergie na roztoče

Jediným spoľahlivým spôsobom obmedzenia množstva roztočov a ich alergénov v byte je použitie tzv. bariérových obliečok, ktoré sú nepriestupné pre roztoče a roztočové alergény. Tieto obliečky, určené konkrétne pre alergikov účinne znižujú množstvo alergénov vdychovaných z lôžka a zabraňujú hromadeniu roztočových alergénov v byte. Obliečky nepriepustné pre alergény preto predstavujú základné nevyhnutné opatrenie pre osoby trpiace či ohrozené alergiou na roztoče, astmou či atopickým ekzémom.

Kam pokračovať ďalej?